W sobotę blisko 100 osób przeszło ulicami Kielc w „Kieleckiej Manife”. Nawiązując do 100 rocznicy nadania praw wyborczych Polkom oraz 100-lecia odzyskania niepodległości hasłem Manify była: Kobieta Niepodległa.
To już ósma edycja, która zorganizowana była ponad podziałami. W Komitecie Organizacyjnym znaleźli się przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej (organizator 7 poprzednich edycji), Platformy Obywatelskiej, Partii Razem, Komitetu Obrony Demokracji, wolontariusze skupieni wokół Świętokrzyskiego Centrum Wolontariatu.
Ósemka to magiczna liczba tegorocznej Manify. Przypomnijmy bowiem, iż w Sejmie, po pierwszych wyborach, w których mogły uczestniczyć kobiety - zasiadło 8 posłanek. Stanowiły zaledwie 2% parlamentarzystów. Pamiętajmy jednak, iż swoją determinacją, walką i zaangażowanie kobiety, które walczyły o prawa wyborczej otworzyły wszystkim Polkom zupełnie nowe możliwości działania. Dzisiaj udział kobiet w polskim parlamencie to 27% i co najważniejsze, tendencja ta ciągle wzrasta.
- Jak co roku spotykamy się tu, aby przypominać o tym, że kobieta to też człowiek, że prawa kobiet, to prawa człowieka. – tak rozpoczęła Manifę Bożena Kizińska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, przedstawicielka SLD.
- W 2018 roku znów mamy czas odwagi kobiet. Jednoczymy się, jesteśmy solidarne, i będziemy walczyć o swoje prawa – dodała Monika Szafraniec, przewodnicząca Świętokrzyskiego KOD.
- Chcemy walczyć o to, aby zwiększyć udział kobiet w życiu publicznym. Żeby więcej kobiet znalazło się za kilka miesięcy w kieleckim samorządzie. Walczymy o coś najtrudniejszego, a mianowicie o zmianę mentalności – powiedziała Agata Wojda, kielecka radna PO.
Po przemarszu odbyła się w Centrum Dizajnu w Kielcach projekcja filmu dokumentalnego „Kobieta bez przestrzeni” a po nim dyskusja na temat tez zawartych w filmie. Dyskusję poprowadziła Barbara Biskup z Świętokrzyskiego Centrum Wolontariatu a prelegentkami były Izabela Bożyk - dr nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Autorka kilku publikacji naukowych, w tym biografii Marii Opielińskiej (kieleckiej dyrektorki i nauczycielki, organizatorki tajnego nauczania, członkini AK). Nauczycielka historii w Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach oraz Małgorzata Aleksandra Musiałek - aktywistka i działaczka społeczna. Organizatorka „Dni Krwiodawcy” i „Dni Szpiku” w Jędrzejowie, zaangażowana w idee czarnych protestów i walki o prawa kobiet.