Budżet miasta na 2023 rok wprawdzie przyjęto wcześniej, ale nie starczyło pieniędzy na wszystkie ważne zadania, związane z oczekiwaniami mieszkańców i ich presją na radnych. Brak funduszy groził m.in. zamknięciem jedynego w Grudziądzu basenu w kompleksie Geotermii.
Radni lewicy – Łukasz Kowarowski – lider Nowej Lewicy i przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza oraz Krystyna Bagniewska i Wiesław Kozłowski, wsparci przez Piotra Rohde postanowili znaleźć rozwiązanie i zaspokoić potrzeby mieszkańców w tak gorące lato.
Na 26 lipca br. zwołano nadzwyczajną LXXIX sesję Rady Miejskiej Grudziądza, wprowadzając do porządku obrad punkt: "Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na 2023 r.”.
Do kilkudziesięciu zadań, których realizację zaplanowano ze środków budżetu miasta wpisano kolejne: „Objęcie dodatkowych udziałów w Geotermii Grudziądz” na wartość 500 000 zł.
Podczas obrad sesji, w rezultacie długiej ponadtrzygodzinnej dyskusji, większość radnych została przekonana do słuszności decyzji i głosowała „za”. Tym samym, za sprawą radnych lewicy basen przy ul. Kalinkowej został uratowany i będzie czynny do czasu wybudowania nowego basenu „Delfin” na osiedlu Strzemięcin. Na dofinansowanie jego budowy radni obiecali pozyskać środki z „Polskiego ładu”.
Warto przypomnieć, że to już drugi raz Basenowi Nadwiślańskiemu przedłużono żywot. W 2021 roku, kiedy to właściciel obiektu – spółka OPEC zamierzała zamknąć basen, interwencja radnych lewicy nakłoniła kierownictwo spółki do odstąpienia od tej decyzji.
Podczas wspomnianej sesji Rady Miejskiej Grudziądza podjęto też dwa inne postanowienia o dotowaniu w br. spółek sportowych – GKM (2 mln zł) i Olimpia Grudziądz (1 mln zł). I tu radni lewicy byli „za”.
Opr. nim, 27 lipca 2023 r.